Usuwaj nadmiaru śniegu
Systematycznie należy odgarniać nadmiar śniegu z kolumnowych odmian roślin iglastych. Obfita pokrywa śniegu może zamienić się w lód – może spowodować wyłamywanie gałęzi i deformację krzewów. Dodatkowym zabezpieczeniem przed trwałym uszkodzeniem roślin jest podwiązanie ich gałęzi. Trudniej będzie im ugiąć się pod ciężkim, mokrym śniegiem.
Przytnij drzewa
Najlepszym okresem formowania koron drzew liściastych jest jesień i zima, od listopada do marca, ale można formować je przez cały rok (wyjątkiem są klon, grab czy brzoza, które po przycięciu "płaczą", dlatego formuje się je od czerwca do września).
Zimą można także przycinać drzewa iglaste (je również można przycinać przez cały rok) i nie zabezpiecza się ich ran, jeśli są gatunkami żywicującymi. Pod koniec lutego warto wykonać cięcie pielęgnacyjne drzew i krzewów - usunąć pędy uszkodzone, chore i obumarłe.
Dbaj o trawnik
W zimie należy unikać chodzenia po trawniku. Może to bowiem spowodować łamanie się źdźbeł trawy lub uszkodzenie struktury gleby (efektem tego będzie uszkodzona darń w przyszłym sezonie). Warto też pamiętać, by trawnika nie przysypywać śniegiem zgarniętym z traktów ogrodowych.
Przesadź choinkę do ogrodu
Watro podjąć próbę posadzenia choinki w ogrodzie. W tym celu świerk, jodłę lub sosnę umieszcza się w jasnym, chłodnym pomieszczeniu (temperatura ok. 10°C). Nie wolno wystawiać ich na dwór, gdyż szybko zmarzną. Ponadto, należy je regularnie podlewać (aż do wiosny). Drzewka wysadza się do ogrodu wiosną (koniec marca, kwiecień), gdy gleba rozmarznie.
Często jednak choinki nie przyjmują się w ogrodzie i usychają. Przyczyną jest zazwyczaj niewielka powierzchnia chłonna korzeni. Sprzedawcy zbyt mocno przycinają rozbudowany już system korzeniowy 1,5-2-metrowego drzewa, aby móc umieścić je w donicy.