Za oknami już coraz chłodniej, liście zmieniły już kolor i stopniowo spadają z drzew. To nieuchronne znaki, że nadeszła już jesień. Czas zabrać się za jesienne porządki na ogrodzie.
Liście
Przede wszystkim sprzątnij wszystkie liście ze swojego trawnika. Niestety pozostawienie ich na trawie przez zimę może skutkować jej zniszczeniem. Wbrew pozorom nie tworzą one "kołderki" zabezpieczającej przed zimnem, ale płaszcz który nie pozwala trawie oddychać i w rezultacie trawnik się "dusi". Warto pamiętać, że niektore liście mogą działać toksycznie na trawę np. liście orzecha. Dlatego nie zwlekaj z zebraniem liści!
Jest kilka sposobów pozbycia się niechcianych liści. Zależnie od wielkości ogrodu i ilości drzew mamy kilka możliwości.
- Najczęściej spotykany i najtańszy sposób to grabienie. To bardzo pracochłonne i czasochłonne zajęcie, jednak dla osób posiadających mały ogród to wystarczające rozwiązanie.
- Bardziej nowoczesne jest wykorzystanie dmuchawy lub odkurzacza ogrodowego. To rozwiązanie wiąże się z większym nakładem finansowym, jednak gdy użytkownik posiada duży ogród lub własną firmę sprzątającą wydatek szybko się zwraca.
- Ostatni zaproponowany przez nas sposób to wykorzystanie kosiarki lub traktorka do zbierania liści. Niewiele osób wie, że można je w ten sposób wykorzystać. Dzięki dużej mocy zasysania kosiarki idealnie nadają się do zbierania liści, gromodząc je koszu na trawę. Jednocześnie praca kosiarką lub traktorkiem jest najbardziej komfortowym sposobem na jesienne porządki.
Wybierzcie najlepszy według Was sposób i zabierajcie się do pracy. Życzymy powodzenia!
Co zrobić z trawnikiem jesienią
W sytuacji, gdy już zbierzemy wszystkie liście trzeba odpowiednio zabezpieczyć trawnik. Zabiegi, które wykonamy teraz dadzą znać o sobie wiosną w postaci świeżej i zdrowej trawy.
Przed pierwszym śniegiem należy jeszcze ostatni raz przyciąć trawnik i nawieźć go odpowiednio. Przycinamy trawę do wysokości 5 cm, a skoszoną i rozdrobnioną trawę (np. za pomocą przystawki do mulczowania) pozostawiamy na trawniku. W ten sposób oszczędzamy zarówno czas, który musielibyśmy przeznaczyć na zebranie skoszonej trawy, a także pieniądze, gdyż taki rozdrobniony materiał będzie doskonałym nawozem i nie musimy kupować już żadnych dodatkowych środków. Warto również zaznaczyć, że w przypadku, gdy na trawniku pozostaną jeszcze liście i cienkie gałązki to przy zastosowaniu kosiarki z przystawką do mulczowania one rownież zostaną rozdrobnione i posłużą jako naturalny nawóz.
Gdy już uporamy się z trawnikiem pozostanie nam tylko pozbyć się obciętych gałęzi i innych odpadów. Do tego celu najlepsze są rozdrabniacze, które pomogą nam zaprowadzić porządek na ogrodzie a także zmniejszą objętość zciętych gałęzi i miękkich częśi roślin.